Power Query i TOP N największych wartości

Power Query i TOP N największych wartości

Zobacz w jaki sposób pobrać za pomocą Power Query znaleźć kilka najmniejszych/największych elementów (top n elementów). Oczywiście gdyby dane znajdowały się w Excelu moglibyśmy skorzystać z autofiltra, jednak zakładamy, że podłączyliśmy się do zewnętrznego źródła danych i wyniki musimy przekształcić przed ich załadowaniem do Excela.


 

Na powyższym rysunku mamy wyniki punktowe zawodników z pewnych zawodów sportowych. Chcielibyśmy uzyskać listę z 3 najwyższymi wynikami w Power Query (w Excelu jest dość prosto korzystając z autofiltra). Widzimy, że Wynik 100 pojawia się raz (Dominika), wynik 95 jednokrotnie, Wynik 90 zaś – dwukrotnie. Rezultatem naszego działania powinny zatem być 4 rekordy.

Pierwszym krokiem będzie zatem pogrupowanie danych wg wyniku punktowego. Dzięki niemu zbierzemy takie same wyniki „do jednego worka”. Oczywiście za każdym razem, gdy pojawi się taki sam wynik dane będą grupowane.

Skorzystajmy zatem z zakładki Przekształć i polecenia Grupuj według.

W parametrach grupowania wprowadzamy następujące wartości:

Zwróć proszę uwagę na rodzaj operacji (Wszystkie wiersze). Nie jest to typowe działanie przy grupowaniu danych (zazwyczaj sumujemy dane wg grupy czy też je uśredniamy). Po takim zgrupowaniu program utworzy nam tabele dla każdego wyniku punktowego. Możemy podejrzeć zawartość takiej tabeli dla każdego wyniku punktowego klikając w siatce Power Query przestrzeń w prawej dolnej części komórki zgodnie z poniższym zrzutem.

Widać na nim jak Power Query udostępnia 2 rekordy dla wyniku punktowego = 90. W jaki sposób ograniczyć teraz wyniki do 3 najwyższych wartości w kolumnie liczba punktów?

Posortujmy dane malejąco.

Po posortowaniu poprośmy Power Query o zachowanie jedynie 3 wierszy od góry (a tym samym 3 najwyższych wyników ze względu na posortowanie danych).

Zachowywanie pierwszych wierszy w Power Query

Rezultat naszego działania będzie następujący:

Rezultat zachowania pierwszych wiersrzy w Power Query

Rozwińmy teraz zawartość kolumny do nowych wierszy wybierając opcje wskazane poniżej:

Rozwinięcie wyników do nowych wierszy

Rezultatem naszego zadania będzie wynik zgodny z poniższym rysunkiem.

Wynik końcowy ćwiczenia

Power Query daje niesamowite możliwości jeśli chodzi o grupowanie wierszy i dokonywanie na nich obliczeń i dalszych przekształceń. Szczególnie ciekawa jest właśnie opcja „Wszystkie wiersze”, której przyjrzymy się jeszcze nie raz na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *